> Reportáže > Národní šampionát shetland pony 2016

Národní šampionát shetland pony 2016

Za krásného, téměř letního dne se 3. září konal již XII. Národní Šampionát shetland pony, který pořádal Svaz chovatelů shetland pony ve spolupráci s ASCHK a Dostihovým spolkem a.s., Pardubice, prostřednictvím produkčního týmu Renaty Markové. Tato akce se po třech letech vrátila do krásného prostředí dostihového závodiště, které skýtá mnoho prostoru a možností důstojné prezentace všech plemen koní. Národní šampionát shetland pony je tradičním vyvrcholením výstavní sezóny pro všechny chovatele i majitele shetlandských poníků. Celý projekt se plánuje rok dopředu, kdy jedním ze stěžejních bodů je výběr posuzovatele. Již po několik let se tak do České republiky vydává přes moře akreditovaný rozhodčí z mateřské plemenné knihy – Shetland Pony Stud-Book Society, Velká Británie.

Pro letošní rok to byla báječná, dobrou pohodou zářící paní Joy Barugh, která se vydala do naší země po třech letech plánování (a těžkých překážek, které jí dovolily příjezd až letos), se svým manželem Michaelem (Birchmoor Stud, North Farm, Aldbrough, East Yorkshire GB). Tato okouzlující dáma je akreditovanou posuzovatelkou The Shetland Pony Stud-Book Society. Odchovy jejich vlastního hřebčína Birchmoor jsou velmi úspěšné nejen chovatelsky, ale také na poli sportovního využití ve speciálních výstavních třídách. Jedním z nejúspěšnějších odchovanců je valach Birchmoor Admiral, který patří k mnoha vynikajícím typickým představitelům shetlanda se všemi atributy, které toto plemeno má mít.
Do letošního ročníku Národního Šampionátu se přihlásilo na 60 shetlandských poníků obou typů (minityp i standard typ)… (pokračování článku v Koně & hříbata 10/2016)

Výsledky:
1. kategorie Shetland pony mini typ (do 87 cm KVH)

– novice
1. Ylsebill vom Elernbrook
Majitel: Třísková Ivana, 440 01 Louny
2. Aslan Rival
Majitel: Ing. Nováková Milena, 787 01 Šumperk
3. Alpinhorse Amy
Majitel: MVDr. Březinová Petra, 155 00 Praha 5

– hříbata pod matkou
1. Aslan Rival
Majitel: Ing. Nováková Milena, 787 01 Šumperk
2. Cwmllynfell Truffle
Majitel: Kyselá Vladimíra, 789 01 Zábřeh
3. Alpinhorse Amy
Majitel: MVDr. Březinová Petra, 155 00 Praha 5

– mladí pony roční
1. Taara ze Zubří
Majitel: Ondřejová Ludmila, 756 54 Zubří

– mladí pony dvouletí
1. Smajlík of Kadov
Majitel: Lucie Kočovská, 387 33 Kadov u Blatné, hřebčín Viklan Kadov
2. Jennas Barbie
Majitel: Kunová Dita, 273 01 Kamenné Žehrovice
3. Substeressen Snow Icarus
Majitel: MVDr. Březinová Petra, 155 00 Praha 5

– klisny tříleté
1. Carmen ze Zubří
Majitel: Ondřejová Ludmila, 756 54 Zubří
2. Fláje z Aslanu
Majitel: Ing. Nováková Milena, 787 01 Šumperk
3. Permonik Aristocratt
Majitel: MVDr. Březinová Petra, 155 00 Praha 5

ŠAMPIONÁT 3LETÝCH KLISEN – MINI TYP
Šampion 3letých klisen: Carmen ze Zubří
Vícešampion 3letých klisen: Fláje z Aslanu
3. nejlepší 3 let klisna: Permonik Aristocratt

– klisny čtyřleté a starší – v ryzé barvě
1. Zinta v.d.Langerhorstweg
Majitel: Kaprasová Libuše-LIKA, 507 71 Miletín
2 . Tawna Firefly
Majitel: Ing. Nováková Milena, 787 01 Šumperk
3. Ivysen Madlenka
Majitel: Třísková Ivana, 440 01 Louny

– klisny čtyřleté a starší – barevné
1. Ylsebill vom Elernbrook
Majitel: Třísková Ivana, 440 01 Louny
2. Login Yellow Rose
Majitel: Chwistková Amálie, 271 01 Nové Strašecí
3. Tiramisu vom Ellernbrook
Majitel: Kunová Dita, 273 01 Kamenné Žehrovice

– klisny chovné
1 . Tawna Firefly
Majitel: Ing. Nováková Milena, 787 01 Šumperk
2. Kimba
Majitel: Ing. Prokůpková Marie, 252 28 Černošice
3. Ostra v.stal Haarsteeg
Majitel: Kunová Dita, 273 01 Kamenné Žehrovice

– hřebci čtyřletí a starší
1. Gadžo Permoník
Majitel: Ondřejová Ludmila, 756 54 Zubří
2. Parlington Midge
Majitel: Třísková Ivana, 440 01 Louny
3. Eiger Moonshine
Majitel: Chwistková Jakoubková Pavla, Di, 271 01 Nové Strašecí

– veteráni – poníci starší 15 let
1. Parlington Midge
Majitel: Třísková Ivana, 440 01 Louny
2. Ostra v.stal Haarsteeg
Majitel: Kunová Dita, 273 01 Kamenné Žehrovice

ŠAMPIONÁT MLADÝCH HŘEBCŮ
Šampion mladých hřebců: Smajlík of Kadov
Vicešampion mladých hřebců: Substeressen Snow Icarus
3. nejlepší mladý hřebec: Topper vom Buchberg

ŠAMPIONÁT JUNIORŮ – MINI TYP
Junior Šampion: Carmen ze Zubří
Junior VIcešampion: Fláje z Aslanu

ŠAMPIONÁT SENIORŮ – MINI TYP
Senior Šampion: Gadžo Permoník
Senior VIcešampion: Tawna Firefly
ŠAMPIONÁT KATAGORIE – MINI TYP
ŠAMPION KATEGORIE: Gadžo Permoník
VIcešampion KATEGORIE: Carmen ze Zubří

2. kategorie Shetland pony standard typ (do 107 cm)
– novice
1. Markes Sophia
Majitel: Marková Renata, 665 01 Rosice u Brna
2. Aljaška Drago
Majitel: Soušková Šárka, 783 86 Dlouhá Loučka
3. Plamp Fortune Teller
Majitel: Ivana Křivá, 514 01 Jilemnice

– hříbata pod matkou
1. Tramina
Majitel: Skrziszowská Václava, 330 33 Město Touškov
Tramína získala cenu pro nejlepší hříbě ČR (hodnocení obou typů) od paní posuzovatelky Joy Barugh
– mladí pony roční
1. Kadov Iris
Majitel: Lucie Kočovská, 387 33 Kadov u Blatné, hřebčín Viklan Kadov
2. Aljaška Drago
Majitel: Soušková Šárka, 783 86 Dlouhá Loučka
3. Plamp Fortune Teller
Majitel: Ivana Křivá, 514 01 Jilemnice

– mladí pony dvouletí
1. Kadov Moonrise
Majitel: Lucie Kočovská, 387 33 Kadov u Blatné, hřebčín Viklan Kadov
2. Moonshine of Kadov
Majitel: Voctářová Klára, 250 01 Brandýs nad Labem

– klisny tříleté
1. Plamp Jo
Majitel: Ivana Křivá, 514 01 Jilemnice
2. Markes Sophia
Majitel: Marková Renata, 665 01 Rosice u Brna

ŠAMPIONÁT TŘÍLETÝCH KLISEN – STANDARD TYP
Šampion tříletých klisen: Plamp Jo
Vicešampion tříletých klisen: Markes Sophia

– klisny čtyřleté a starší černé
1. Markes Gioia
Majitel: Marková Karolína, 665 01 Rosice u Brna
2. Plamp Jemima
Majitel: Ivana Křivá, 514 01 Jilemnice
3. Thordisa v.stal break of dawn
Majitel: Skrziszowská Václava, 330 33 Město Touškov

– klisny čtyřleté a starší barevné
1. Arwen Goodshapes
Majitel: Soušková Šárka, 783 86 Dlouhá Loučka
2. Zonita v.stal verheesen
Majitel: Kaprasová Libuše-LIKA, 507 71 Miletín
3. Alpinhorse April
Majitel: MVDr. Březinová Petra, 155 00 Praha 5

– klisny chovné
1. Thordisa v.stal break of dawn
Majitel: Skrziszowská Václava, 330 33 Město Touškov
2. Zonita v.stal verheesen
Majitel: Kaprasová Libuše-LIKA, 507 71 Miletín
3. Halstock Anita
Majitel: MVDr. Březinová Petra, 155 00 Praha 5

– valaši
1. Gaetes Jacob
Majitel: Mikolášková Petra, 412 01 Litoměřice

– hřebci tříletí
1. Blatouch of Kadov
Majitel: Lucie Kočovská, 387 33 Kadov u Blatné, hřebčín Viklan Kadov
2. Modráček of Kadov
Majitel: Tichá Simona, 671 72 Suchohrdly u Miroslavy

– hřebci čtyřletí a starší
1. Lille Rosendals Quincy
Majitel: Mikolášková Petra, 412 01 Litoměřice
2. Knock Fortune Maker
Majitel: Ivana Křivá, 514 01 Jilemnice
3. Calimero af Jäboruder
Majitel: Hanzlík Kubalová Pavla, 751 04 Rokytnice

ŠAMPIONÁT MLADÝCH HŘEBCŮ
Šampion mladých hřebců: Kadov Moonrise
Vicešampion mladých hřebců: Moonshine of Kadov
3. nejlepší mladý hřebec: Blatouch of Kadov

ŠAMPIONÁT JUNIORŮ – STANDARD TYP
Junior Šampion: Kadov Moonrise
Junior VIcešampion: Plamp Jo

ŠAMPIONÁT SENIORŮ – STANDARD TYP Senior Šampion: Markes Gioia
Senior VIcešampion: Gaetes Jacob

ŠAMPIONÁT KATAGORIE – STANDARD TYP
ŠAMPION KATEGORIE: Markes Gioia
VIcešampion ŠAMPION KATEGORIE: Kadov Moonrise
ŠAMPIONÁT VÝSTAVY SHP Národní šampion SHP: Gadžo Permoník
Národní vicešampion SHP: Markes Gioia

3. kategorie Speciální chovatelské třídy
– Memoriál Ing. Dušana Jakovljeviče – chovatelské skupiny
1. místo rodina:
Tawna Firefly
Majitel: Ing. Nováková Milena, 787 01 Šumperk
Potomci:
Fláje z Aslanu
Aslan Rival

2. místo rodina:
Halstock Anita
Majitel: MVDr. Březinová Petra, 155 00 Praha 5
Potomci:
Alpinhorse April
Alpinhorse Amy

– Pohár Kena a Anne Scottových – nejlepší SHP českého chovu
1. Gadžo Permoník
Majitel: Ondřejová Ludmila, 756 54 Zubří

– Chovatelský pohár hřebčína Aslan – pro české chovatele SHP
1. Aslan Rival
Majitel: Ing. Nováková Milena, 787 01 Šumperk
2. Kadov Moonrise
Majitel: Lucie Kočovská, 387 33 Kadov u Blatné, hřebčín Viklan Kadov
3. Moonshine of Kadov
Majitel: Voctářová Klára, 250 01 Brandýs nad Labem
4. kategorie Speciální výstavní třídy
– Lead rein (pro děti s vodičem do 9 let)
1. Jezdec: Kapras Oliver Věk: 9 Vodič: Šormová Kristýna Arinda v.d.helling
2. Jezdec: Baráková Anna Věk: 8 Vodič: Kaprasová Andrea Berlinda v.d. Garderenshof
3. Jezdec: Macháčková Ema Věk: 4 Vodič: Macháčková Kateřina Gaetes Jacob
4. Jezdec: Chwistková Amálie Věk: 3 Vodič: Chwistková Pavla Login Yellow Rose

– Mladý vystavovatel (pro děti do 16 let)
1. Vystavovatel: Vízková Kateřina Věk: 14 Gaetes Jacob
2. Vystavovatel: Vaníčková Barbora Věk: 14 Demy v.h.Aeghterhuus
3. Vystavovatel: Šmídová Maya Věk: 12 Plamp Jo
4. Vystavovatel: Langfelnerová Alžběta Věk: 13 Zita
5. Vystavovatel: Kapras Oliver Věk: 9 Arinda v.d.helling

– Open Ridden
1. Jezdce: Langfelnerová Alžběta Věk: 13 Berlinda v.d.Garderenshof

Vlivem velmi nepříznivého počasí a dalších okolností (uprchlí koně v areálu, velká nervozita poníků) jsme další třídy po dohodě s účastníky zrušili, děti i přesto obdrží dárkové balíčky s cenami, které byly pro ně připraveny.

Text: Renata Marková
Foto: Aneta Novotná

Mohlo by Vás zajímat

Německé derby v dámském sedle aneb Cáchy trochu jinak

O víkendu 4.–5. října 2014 se v Cáchách, které jsou Mekkou jezdeckého sportu, konalo II. …