> Ostatní > Knihy > Knihy: Zahrada žije – Zahradničíme s dětmi

Knihy: Zahrada žije – Zahradničíme s dětmi

Příznivci koní mívají blízko nejen ke zvířatům, ale i k přírodě. V naší redakci jsme měli možnost zhodnotit knihu Zahrada žije – Zahradničíme s dětmi a můžu ji směle doporučit i úplnému začátečníkovi, který se zahradničením teprve začíná či kolem stáje experimentuje s pěstováním. Vlastní úroda je opravdu nenahraditelná, proto se nelze divit, že se v současnosti snažíme využít každý kousek půdy vhodný k sázení plodin.

Velice se mi líbí, jak je kniha dělená do jednotlivých období a nabízí činnosti i v zimě, v době, kdy bývá zahrada zasypaná sněhem. Co mě potěšilo ještě více je fakt, že se skutečně zabývá i životem na zahradě jako takovým – tvorbou míst pro různé užitečné živočichy (ano, i hromada klacíků nebo listí má smysl!), jedlými keři, ale také pěstováním bez použití chemie. Vhodné kombinování rostlin, vyvýšené záhony, to vše a ještě mnohem více… Koho jsem zaujala, čtěte dále – čeká vás ukázka z knihy i oficiální anotace.

Jedinečná, zábavná, naučná! Odpojte děti od přístrojů a napojte je na přírodu! Užijte si společně strávený čas!

Kniha srozumitelně a zábavně vysvětluje principy zahradničení (nejen) s dětmi, poskytuje kalendářní přehled pro celý rok a slouží jako praktický manuál pro jakoukoli zahradu.

Je jedinečná v tom, jak se cíleně zaměřuje na zapojení (menších i větších dětí) do veškerého dění. Nabízí spoustu inspirace, jak si v zahradě tvořivě a příjemně hrát v jakékoli sezóně. Tato hra je propojena i s opravdovým pěstováním,  které bude bavit dospělé i děti a díky kterému si společně vypěstují krásnou vlastní úrodu! Celoroční životní cyklus zahrady se prolíná s konkrétními pracovními postupy a činnostmi vhodnými pro děti, formou originálních, ale přitom snadno zvládnutelných projektů.

Navíc se čtenář dozví spoustu zajímavých detailů ze života zvířat i fungování rostlin. Seznámí se také s hezkými tradičními rituály, které můžeme i dnes s chutí zapojit do moderního rodinného života. A dozví se, jak proměnit svou zahradu v opravdu živé a zajímavé místo plné zeleně, květin a jedlých plodů, plné motýlů i ptáků, záhonků i skrýší: zdroj radosti, úrody a dobrodružství.

Autorka, Anita Blahušová, jež je známá i svou prvotinou Zahrádka v květináči, své znalosti a zkušenosti pravidelně zveřejňuje na svém blogu www.zahradamebavi.cz.

Kniha je nabitá autorčinými krásnými fotografiemi z reálného pestrého roku s dětmi na zahradě, návodnými postupy a ilustracemi.

Je určena dětem a jejich průvodcům: rodičům, prarodičům i pedagogům.

Ukázka z knihy

SMÍŠENÁ KULTURA

Způsob pěstování rostlin ve smíšené kultuře je pro zahradníky respektující přírodní děje velmi zajímavý. Není to žádná horká novinka, v tomto režimu úspěšně funguje sama příroda kolem nás. Jde o to, smíchat při pěstování na jednom záhoně různé druhy rostlin, pokud možno zeleninu i květiny, pěkně dohromady. Rostliny se totiž zejména díky látkám, které vylučují svými kořeny či listy, vzájemně ovlivňují v mnoha směrech. Vtip smíšených kultur tedy spočívá v tom, vybrat jejich správné, vzájemně prospěšné kombinace. Naši předkové mnohé z nich odpozorovali a při zahradničení se naučili je využívat.

Jak rostliny kombinovat?

Podle čeho vybírat? Jedním z nejdůležitějších kritérií je to, jak hluboko rostliny koření: mělce a hluboce kořenící rostliny si budou mezi sebou méně konkurovat v odběru vody a živin. Představte si, že například kořeny salátu zůstávají zhruba 20 cm pod povrchem, rajče naopak koření i hlouběji než metr. Rostliny by se ale měly dobře doplňovat jak dole pod povrchem půdy, tak nahoře, nad zemí. Vysoké rostliny pak mohou sloužit jako opora popínavkám (například slunečnice pro fazole) a také poskytují těm nižším stín. Důležitá je rovněž vegetační doba rostlin, tedy doba s příznivými podmínkami pro jejich růst: rostlin s krátkou vegetační dobou se na záhonu vystřídá víc anebo mohou být využity k zakrytí půdy ve chvíli, kdy hlavní plodina chybí. Mnoho rostlin se také různými způsoby navzájem podporuje v růstu nebo si vzájemně pomáhá od chorob a škůdců, jiné si naopak škodí. Různé rostliny lákají různé opylovače. Rozmanitost druhů má rovněž dobrý vliv na stav půdy, která se tolik jednostranně nevyčerpává. Kromě zeleniny se do smíšených kultur vysazují také květiny: například aksamitník (známý též lidovým označením afrikán), který prokazatelně redukuje množství škůdců v půdě (například kořenová háďátka), je vhodný do kteréhokoliv smíšeného záhonu. Přímo do zeleninových záhonů se určitě hodí i rostliny aromatické (třeba měsíček, tymián, kopr či máta), které působí zejména jako prevence proti škůdcům a chorobám, jejich přítomnost také může zlepšit vůni a chuť jejich sousedů. A takový česnek třeba chrání před plísňovými chorobami.

Inspirujte se v přírodě, tam je to zkrátka dobře vymyšlené!

Zajímavost

Nic nezkazíte oranžovou trojkou: aksamitník, měsíček a lichořeřišnice. Tyto rostliny zeleninové záhonky rozzáří a zároveň pomůžou ochránit proti chorobám a škůdcům. Kromě toho, že jsou krásné a užitečné, jsou všechny také jedlé a zdraví prospěšné, kromě záhonku tedy ozdobí i talíř. Na pěstování nejsou nikterak náročné: stačí sazeničky v půlce května vysázet mezi zeleninu nebo semínka od dubna do června občas jen tak rozhodit do záhonku.

Kniha má 256 stran, cena 399 Kč.

Vydalo nakladatelství Smart Press, www.smartpress.cz

 

O nakladatelství Smart Press

Knihy vytváříme s radostí a láskou a vybíráme takové tituly, které mají smysl, baví nás a věříme, že budou bavit i vás, naše čtenáře. Náš zapálený tým se věnuje především vydávání originálních kuchařek českých autorů a knih s tematikou zdravého životního stylu (zdravé vaření, eko/bio, zahradničení). Dokázali jsme, že i osvětové téma se může stát bestsellerem. Díky Hance Zemanové (Biokuchařky Hanky Zemanové) či Jaroslavu Svobodovi (Kompletní návod k vytvoření EKOZAHRADY a rodového statku) se o nakladatelství dozvěděly desítky tisíc čtenářů.

Originální české kuchařky a další výjimečné knihy najdete na www.smartpress.cz

Mohlo by Vás zajímat

Knihy: Poznej svého koně

Kniha Poznej svého koně se dočkala 2. vydání! Autor Klaus Ferdinand Hempfling je průkopníkem nových …