> Z časopisu > Ochutnávka z červencového čísla: Životní jubileum Václava Chaloupky

Ochutnávka z červencového čísla: Životní jubileum Václava Chaloupky

Ochutnávka z červencového čísla: Životní jubileum Václava Chaloupky (70)

Dostihová legenda. Jezdec, trenér, chovatel, majitel, pořadatel dostihů, mistr republiky v bowlingu v družstvech a také ostřílený účastník televizních pořadů. Ing. Václav Chaloupka, muž mnoha profesí, v červenci slaví sedmdesátiny.

V. Chaloupka a Baddellios (foto Jiří Bělohlav)

 

Jezdit začal v 10 letech s partou dětí na jízdárně pod vedením pluk ovníka Klapala. Skákal parkury, obsedal hříbata. První dostih vyhrál ve 12 letech ve Slavkově na kobylce Jehle. Ve steeplechase triumfoval poprvé o rok později v Židlochovicích. Ve třinácti mu začala závodnická éra (tehdy se vystavovaly i jednodenní jezdecké licence), která s přestávkami pokračovala až do roku 1998. Jen tak pro zajímavost, Václavovu všestrannost dokazuje fakt, že s Jehlou vyhrál rovinový dostih a druhý byl ve skoku mohutnosti za další známou osobností jezdeckého sportu Andrejem Glatzem.

O čtyřech startech Václava Chaloupky s jeho životním koněm Korokem a jejich třech vítězstvích je téměř všechno psáno v knihách, časopisech, kronikách. Nejemotivnější bylo to první v roce 1969. Nejen z pohledu sportovního, ale také politického. Za radostí z triumfu se skrývala radost z porážky nad Sovětskou výpravou. Země obsazená a porobená se nedala zlomit, alespoň ve sportu…

(více v červencovém čísle časopisu Koně & hříbata)

S Dafné

 

Text: Marcela Kozová

Foto: Archiv Marcely Kozové a Zuzany Chaloupkové


Mohlo by Vás zajímat

Ochutnávka z červencového čísla: Příprava na obsedání

Cílem většiny majitelů koní je mít možnost si na koně sednout, ať už kvůli rekreaci, …