> Z časopisu > Ochutnávka z prosincového čísla: Přechody

Ochutnávka z prosincového čísla: Přechody

Nepodceňujme přechody

Každá jezdecká lekce by měla obsahovat nikoli jednotky, nýbrž desítky přechodů. Přechody jsou totiž mimořádně důležitou kapitolou dobře vedeného výcviku jezdce i koně. Tato kapitola je ale právě tak významná a důležitá, jako je opomíjená.

Začínající jezdci a koně musí cvičit přechody v rámci tří základních chodů, tedy přechody mezi krokem, klusem a cvalem. Pokročilí pak v dalších fázích výcviku také přechod do zastavení a přechody mezi náročnějšími cviky, kterými je piafa a pasáž.

Jak by měla kvalitní, dobře vedená jezdecká lekce vypadat, obvykle všichni dobře víme. Jaká je ale realita? Budeme-li sledovat běžné jezdecké lekce na jízdárnách, nejspíše mnoho přechodů bohužel neuvidíme – a pokud je uvidíme, mistrovsky provedené nejspíše nebudou. To proto, že se do kvality přechodů promítá úroveň drezúrní proježděnosti koně, stejně jako jsou důležité také schopnosti a zkušenosti jezdce. Dobře provedené, měkké a plynulé přechody prostě vyžadují nejen uvolněného koně, ale i vzdělaného jezdce. A uvolněný kůň a vzdělaný jezdec bez precizně zvládnutých přechodů zkrátka a dobře neexistují a existovat nemohou. Přechody tedy musíme dostat nejen „na světlo boží“, ale i do svých priorit…

(více v prosincovém čísle časopisu Koně & hříbata)

 

Text: Gabriela Rotová

Foto: Zuzana Tillerová, Gabriela Rotová

Mohlo by Vás zajímat

Ochutnávka z červencového čísla: Příprava na obsedání

Cílem většiny majitelů koní je mít možnost si na koně sednout, ať už kvůli rekreaci, …