> Reportáže > Střípky z Letní ceny klisen

Střípky z Letní ceny klisen

15. ročník Letní ceny klisen, specifický dostih II. kategorie na trati dlouhé 2 000 m, je vypisován jako srovnávací zkouška výkonnosti tříletých a starších klisen. Podle statistik je to dostih, ve kterém se většinou prosadí papírové favoritky. Měl se odehrávat ve znamení souboje dvou nejvýraznějších protagonistek a zároveň dvou letos neporažených klisen – Saši a Coffoly. Když se krátce po doběhu závodištěm rozezněla písnička skupiny Těžkej Pokondr „Saša jede“, bylo zpečetěno, kdo cílový mezník protnul jako první. Tialine, která v minulém roce doběhla sedmá, absolvovala dostih z vedoucí pozice, kterou po boji v cílové rovince přenechala suverénce Saše. Svěřenkyně trenéra Tomáše Váni zůstává po varském triumfu v aktuální sezóně stále neporažená. Důvěru sázejících nezklamala ani zástupkyně tříletého ročníku Qeentera, která je rovněž v péči trenéra vítězné Saši. Nechala za sebou Coffolu, za níž doběhla jako pátá další příslušnice tříletého ročníku Chaldera.

Saša

Také ve druhém nejvýznamnějším dostihu dne se favorit musel spokojit až s druhým místem. Cestu za třetím letošním triumfem překazil Hidden Flamemovi, který se podle svých zvyklostí snažil soupeřům hned od startu utéct, dodatečně dohlášený Sir Sun. Zjevně si ze startu ve Francii dovezl i skvělou formu. Potvrdil také, že jeho loňské vítězství ve Velké jarní ceně a čtvrté místo v derby nebylo dílem náhody.

Sir Sun

Atraktivní podívanou bez velkého překvapení nabídl letošní první karlovarský překážkový dostih. Na trati dlouhé 3 200 m s  deseti skoky se prosadil horký favorit Linngar.  I přes nevyšší nesenou váhu v poli skoky zdolával bez chybičky a suverénním projevem v cíli na druhého Santose nastřádal více než čtyři délky.

Linngar

Pro loňského derby vítěze Josepha byl jeho překážkový křest smůlovatým. Upadl přes ležícího Pacina a dostih nedokončil.

Sledovaným aktérem byl svěřenec trenéra Váni Big Mago, který zejména na italské scéně v nedávné minulosti podával vynikající výkony. Do cíle se dostal na čtvrté pozici.

Big Mago a Joseph

Na karlovarském oválu se líbí Wingetovi. Potomek Sharpoura, čtyřnásobného vítěze zdejší Lázeňské míle z let 2008 až 2011, letos ve Varech ani v jednom z dosavadních startů neprohrál. Třetí start se mu nevydařil a skončil mimo dotované příčky.

Bohatou dostihovou kariéru ukončil pátým místem dvanáctiletý veterán Honey Bunny.

Honey Bunny

Výtečnou sezónu prožívá trenér Michal Kalčík, jehož jméno je spojeno s klusáky. Jím trénovaný Dodybud v sedle s francouzským jezdcem Antoine Subiasem mu zajistil desáté prvenství, díky kterému se pohybuje mezi nejlepšími tuzemskými trenéry.

Dodybud

Na závodišti ve Dvorech byl v centru dění také  Karlovarský symfonický orchestr, který si po loňské vydařené premiéře opět našel chvilku na velice vkusné vyplnění přestávek mezi dostihy. Pod taktovkou dirigenta Jana Mikoláše zazněla hudba Dvořáka, Griega, Brahmse a dalších. Obrovský aplaus publika potvrdil, že koně a vážná hudba pod jedinečnou secesní tribunou k sobě patří. Velký dík patří pořadatelům a řediteli orchestru za tak příjemné chvíle.

Orchestr měl na programu svůj vlastní dostih, v němž se neprosadil desetinový favorit Barabash. Důvod? V oblouku před cílovou rovinou podklouzl a žokeji Petru Foretovi vypadly nohy ze třmenu.

 

Připravila: Marcela Kozová

Foto: autorka

Mohlo by Vás zajímat

Global Champions Prague Playoffs – galerie

Super cup – čtvrtfinále   Cena Czech Equestrian Teamu CSI5* Cena Czech Equestrian Teamu CSI2* …