> Reportáže > Global Champions Prague Playoffs

Global Champions Prague Playoffs

Poprvé v historii se u nás v Praze pořádala největší událost v parkurovém jezdectví – mítink Prague Playoffs, během kterého vrcholily dvě série velice prestižního parkuru jednotlivců a nově započatá série týmových parkurových závodů, Longines Global Champions Tour a Global Champions League. Během čtyř dnů se bojovalo o dotaci 12 milionů euro. Nejen, že jsme mohli vidět světové jezdce a koně, ty nejlepší z nejlepších, ale také nás svou návštěvou poctil Jean-François Pignon se svými camargskými koňmi.

Proměna za dva dny
Pražská O2 arena ještě hostovala probíhající mistrovství světa ve florbale, zatímco okolí O2 areny již podlehlo výstavbám prvních stájí pro 200 koní. Po skončení mistrovství světa ve florbale se přes noc, za necelých 48 hodin, proměnil vnitřek O2 areny na kolbiště.

Slavnostní zahájení
Za doprovodu dýmu a plamenů nastoupilo všech 16 kvalifikovaných týmů, kterými jsou: Miami Celtics, Shanghai Swans, Madrid in Motion, Hamburg Giants, St Tropez Pirates, Cannes Stars, Cascais Charms, Paris Panthers, Monaco Aces, Chantilly Pegasus, Berlin Eagles, London Knights, Valkenswaard United, Rome Gladiators, Doha Fursan Qatar, Prague Lions, Scandinavian Vikings, New York Empire a Montreal Diamonds.

Longines Global Champions Tour
Série parkurových závodů, během níž mezi sebou bojují nejen světoví a olympijští mistři. Ke konci roku 2018 se uskutečnilo celkem 13 sérií. Závody se konají napříč třemi kontinenty: v Paříži, Monaku, Madridu, Miami Beach, Šanghaji, Římě, Doha, Qataru, Mexiko city, St Tropez a nově i v Praze. Poslední závod, vyvrcholení všech 16 kol, je závod sedmnáctý Super Grand Prix CSI5*.

Úvodní soutěž
Prague Playoffs odstartovalo cenou Czech Equestrian Teamu, soutěží kategorie CSI5*, při které byla výška překážek 145–150 cm. Vítězem se stal belgický jezdec Jérome Guery se hřebcem Garfield de Tiji des Templiers, kteří zajeli v čase 54,55 sekundy. Druhou příčku obsadil Italský jezdec Piergiorgio Bucci s Cochellem. Od prvního místa je dělilo pouhých 22 setin. Třetí příčku vybojoval stříbrný mistr světa 2018, Švýcar Martin Fuchs s Cristem.

Marlon Modolo Zanotelli a VDL Edgar M

 

Čtvrfinále Super cupu
Po doprovodném programu následovalo první kolo Super cupu. Klíčové bylo umístit se do 8. pozice. Už tento den byl předzvěstím dramat, která se v následujících dnech měla odehrát. Vítězným týmem se stali Paris Panthers s pouhými 4 trestnými body. Následovali Doha Fursan Qatar s 5 trestnými body, Shangai Swans s 8 trestnými body, taktéž s 8 trestnými body, ale horším časem postoupili Madrid in Motion. Další týmy, co postoupily, byly Berlin Eagles, Scandinavian Vikings, Monaco Aces a Montreal Diamonds. Tým New York Empire byl diskvalifikován kvůli dvojité neposlušnosti koně Davida Willa, Forest Gumpa, který odmítal skočit přes kolmý skok s motivem české vlajky.

Christian Ahlmann a Caribis Z (Scandinavian Vikings)

 

Smolná česká vlajka
Prvním reprezentantem Prague Lions byl belgický jezdec Niels Bruynseels s dvanáctiletou klisnou Gancia de Muze. Napětí v O2 aréně se s každou další překonanou překážkou stupňovalo – zatím měla tato dvojice čisté konto. Jak se blížili do cíle, všichni byli připraveni jásat. Jenže právě na poslední dvojkombinaci přišla chyba.
Jako další startovala Anna Kellnerová a Silverstone G. Jakmile zazněl zvon, bouřlivé výskání a tleskání diváků se ztišilo natolik, že by člověk slyšel spadnout špendlík. Ač jsme si všichni přáli čistou jízdu, bohužel, tato dvojice také měla jednu chybku.

Anna Kelnerová a Silverstone G (Prague Lions)

 

Jako poslední jel Švéd Peder Fredricson s Hanssonem WL. Jeli svižně, zcela bez chyby, jenže pak se stejně jako jiní koně Hansson lekl onoho kolmého skoku s českou vlajkou. Díky tomu si tým připsal další 4 trestné body, ale těmi to neskončilo, neboť přibylo ještě 5 trestných bodů za čas. Pokud trestné body sečteme, dostaneme se na 17 trestných bodů. Sám Peder komentoval svou jízdu slovy, že Hansson WL v životě odmítl pouze dvakrát, přičemž podruhé to bylo právě dnes.
Kdyby tým Prague Lions měl o jednu jedinou chybku méně, mohlo vše být jinak.

Peder Fredricson a Hansson WL (Prague Lions)

 

Global Champions League
Celkem 19 týmů soupeří o výhru 10,1 milionu euro, přičemž vítězný tým si odnese tři miliony euro. Probíhá celkem 16 kol, po kterých se koná Super cup – do toho se kvalifikuje pouze 16 týmů. Avšak čtyři nejlepší týmy se kvalifikují rovnou do semifinále. Super cup trvá tři dny a má tři kola. Mezi jednotlivými koly mohou týmoví manažeři měnit jezdce i koně v týmu, kteří pojedou dané kolo.

1. den – čtvrtfinále
Účastní se 12 týmů o třech jezdcích. Skóre všech jezdců a koní se sčítá a nejlepších osm týmů postoupí do semifinále.

2. den – semifinále
Účastní se osm týmů, co postoupilo ze čtvrtfinále, spolu se čtyřmi kvalifikovanými týmy přímo do semifinále. Jednotlivá konta týmů se vynulují a do finále postoupí pouze šest nejlepších týmů (tedy polovina).

3. den – finále
Samotné finále má dvě kola, mezi kterými už nelze prohazovat koně a jezdce. Chyby z prvního kola se přenesou do druhého kola.

Páteční ráno pro domácí jezdce
Úvodní páteční soutěž cena Taittinger CSI2* s překážkami 130 cm vysokých vyhrála juniorka Sára Vingrálková se šestnáctiletým hřebcem Oscarem Des Fontaines. Vítězství jí v druhé fázi přinesl rychlý čas 27,44 vteřiny. Nejblíže se k tomu času přiblížila lucemburská jezdkyně Charlotte Bettendorf s klisnou Salty de Cartigny. Jejich čas druhé fáze byl 28,01 vteřin. O vteřinu a kousek se umístila Melanie Gelin se šestiletou klisnou Attoucha Hero Z s časem druhé fáze 29,12 vteřin.
Následující soutěž cena České televize CSI2* s výškou překážek 140–145 centimetrů na všech třech nejvyšších příčkách obsadili čeští jezdci. S časem druhé fáze 29,06 vteřin se umístil Kamil Papoušek se hřebcem Loki. Hned za ním s časem 30,12 vteřin Ondřej Zvára s valachem Chaccolan, třetí místo získal Marek Klus se hřebcem Carison.

Páteční odpolední soutěž
Cena Czech Equestrian Teamu CSI5* s výškou překážek 150 centimetrů byla napínavou podívanou. Dlouhou dobu vedl Ben Maher, ale moc dobře věděl, že je ještě na startovní listině pár jezdců, kteří by mu mohli první místo vyfouknout. A tak se i stalo. Předposlední jezdec na startovní listině, Scott Brash s devítiletým valachem Hello Shelby, zajel čistý parkur s časem 56,36 vteřiny, díky čemuž obsadil první příčku. Ben Maher se tedy s hřebcem Winning Good s časem 57,14 vteřin přesunul na druhé místo. Jako třetí se umístil David Will s hřebcem Forest Gump v čase 57,66 vteřin.

Scott Brash a Hello Shelby, cenu za první místo předává Jan Andrlík

 

Semifinále Super cupu
Na startu se sešlo celkem 12 týmů – 8 nejlepších ze čtvrtfinále a 4 nejlepší týmy sezóny: Rome Gladiators, Miami Celtics, Valkenswaard United a London Knights. Jediný tým, který měl čisté konto, tudíž všichni tři jezdci jeli čistě, byl Madrid in Motion. Druhý nejlepší výsledek měli Scandinavian Vikings s pouhými 4 trestnými body. Za nimi byli Paris panthers, kteří měli taktéž 4 trestné body ale jejich celkový čas byl o necelých 5 vteřin horší. Nejlepší tým sezóny, London Knights, měl namále – první jízda v podaní Nicola Philippaertse s koněm H&M Chilli Willi byla čistá ve velmi dobrém čase, avšak druhý reprezentant tohoto týmu Olivier Philippaerts s koněm H&M Legend of Love měl 8 trestných bodů. Vše pod tlakem zachránil Martin Fuchs svou čistou a rychlou jízdou, díky které skončil tým na pátém místě. Smůla potkala tým Doha Fursan Qatar, kdy se jednomu z jezdců během závodu zranil kůň.

Aleš Opatrný si prošel alespoň trasu parkuru, když Prague Lions nepostoupili

 

Sobotní ráno ovládl japonský jezdec
V pořadí třetí závodní den odstartovala cena Czech Equestrian Teamu CSI2* s výškou překážek 135 centimetrů. Velmi rychlou a čistou jízdou si prvenství získal japonský jezdec Mike Kawai s klisnou Kahlua s časem 54,78 vteřin. Další velice rychlou jízdou se na druhé příčce umístila lucemburská jezdkyně Charlotte Bettendorf s klisnou Salta de Cartigny, jejichž čas byl o necelou vteřinu pomalejší. Čas 56 vteřin vynesl dvojici Melanie Gelin s klisnou Attoucha Hero Z a zajistil třetí místo.

Marek Klus a Carebis

Druhé soutěži sobotního dne, ceně BMW CarTec Group CSI2* s výškou překážek 145 cm, opět kraloval Japonec Mike Kawai, tentokráte v sedle třináctiletého valacha Ragtime Rouge s časem 58,85 vteřin. Spolu tito dva jako jediní dokázali zajet celý parkur čistě pod 60 vteřin. Druhá byla francouzská jezdkyně Jeanne Sadran a hřebec Unforgettable Damvil s časem 61,57 vteřin. O pouhých dvanáct setin sekundy se jako třetí umístil rakouský jezdec Gafried Puck s hřebcem For Fun VT.

Ondřej Pospíšil a Einfach

 

Páté místo pro Annu Kellnerovou
Na startovním poli ceny Empresa Media CSI5* s výškou překážek 150 cm se mezi 37 jezdci na start postavili i dva čeští jezdci z týmu Prague Lions: Anna Kellnerová a Silverstone G spolu s Alešem Opatrným s VDL Fakirem. Třináct jezdců s bezchybnou jízdou postoupilo do druhého kola. Anna Kellnerová a Silverstone G byli mezi nimi. Vypadalo to i na postup Aleše Opatrného s VDL Fakirem. Když překonávali poslední překážku zvanou Karlův Most, Fakir zavadil o horní břevno, které se nekompromisně odporoučelo k zemi. I přesto diváci nadšeně tleskali a výskali. V rozeskakování s časem 32,58 vteřin získal první místo David Will a Forest Gump. O dvanáct setin pomalejší, a tudíž na druhé příčce, se umístil Maikel van der Vleuten s klisnou Arera C. Třetí místo, opět s odstupem dvanácti setin vteřiny, získal švýcar Pius Schwizer s valachem Living The Dream. Páté místo za bouřlivých ovací obsadila Anna Kellnerová a Silverstone G.

Anna Kellnerová a Silverstone G

 

Super Grand Prix
Poprvé v historii jsme mohli vidět na startu jedné soutěže vítěze jednotlivých Grand Prix. Celkem 16 jezdců s jednou jedinou ženou bojovalo o nejvyšší dotaci v parkurovém odvětví. Výška překážek byla 160 centimetrů. Čistou jízdu v prvním kole měli pouze dva jezdci: Harrie Smolders se čtrnáctiletým valachem Ziniusem a australanka Edwina Tops-Alexander s jedenáctiletou klisnou Californii. Jeden trestný bod za čas si do druhého kola přenesl Ir Shane Breen.
Druhé kolo bylo smolné pro favorita Harrieho Smolderse, který pro pád nedokončil. Průběžné první místo si držel Ludger Beerbaum se 4 trestnými body z prvního kola a časem 61,56 vteřin. Poslední startující v druhém kole Edwina Tops-Alexander byla poslední, kdo mohl Ludgera překonat. Stačilo pouze zajet čisté kolo. Jenže v polovině parkuru přišla chyba. Edwina s Californií zrychlila tempo a díky času 61,08 si zajistila první místo. Ludger Beerbaum se s Casellem tedy přesunul na místo druhé a jako třetí se umístil Frank Schuttert s hřebcem Chianti’s Champion s chybkou z prvního kola a časem 64,91 vteřin.

Edwina Tops-Alexander a California

 

Nedělní ráno pro Charlotte Bettendorf
Základní kolo úvodní nedělní soutěže ceny Radiožurnálu CSI2* s výškou překážek 135 centimetrů zvládlo 15 dvojic bez chyby, díky čemuž postoupily do rozeskakování. Lucemburská jezdkyně Charlotte Bettendorf s klisnou Salta de Cartigny získaly první místo čistou jízdou s časem 32,65 vteřin. Druhé místo obsadil rakouský jezdec Gefried Puck s valachem For Fun VT v čase 33,72 vteřiny. Třetí místo obsadil domácí jezdec Kamil Papoušek se šestiletým valachem Great Feelingem s časem 34,94 vteřiny. Za zmínku stojí i čtvrté místo Filipa Doležela s valachem Exclusive Demeter.

Charlotte Bettendorf a Hope Street

Druhou soutěž posledního dne, cenu Bohemia Energy s výškou překážek 145 centimetrů, ovládla opět lucemburská jezdkyně Charlotte Bettendorf tentokráte v sedle klisny Hope Street s časem 34,10 vteřin. O necelé dvě vteřiny pomalejší a tím pádem na druhém místě byl Philip Houston s klisnou Stone Cold Sober. Třetí místo obsadila česká jezdkyně, vítězka páteční úvodní soutěže, Sára Vingrálková s hřebcem Kas-Sinim Dc.

Filip Doležal a Reason de Ganad

 

Finále Super cupu
Jak jsem již zmínila dramatický Super cup, tak poslední nedělení soutěž, vrchol celého Global Champions League, byla plná nečekaných momentů. Během prvního kola hned první startující tým s druhou startující reprezentantkou Danielle Goldstein s klisnou Lizziemary potkal pád na konci parkuru, což pro tým znamenalo diskvalifikaci. Jako další startovali London Knights. Kůň Explosion W, kterého jel Ben Maher, měl dvojitou neposlušnost, což opět znamenalo diskvalifikaci týmu. Čistě první kolo překonaly pouze dva týmy.

Maikel van der Vleuten a Verdi TN (Madrid in Motion)

Do druhého kola nastoupily ze šesti týmů pouze čtyři. Chybové handikapy z prvního kola byly znát hlavně pro tým Scandinavian Vkings, kterým se i přes bezchybné jízdy v druhém kole nepodařilo dohnat soupeře a umístili se na 4. místě s 27 trestnými body. O jeden trestný bod méně měli Paris Panthers na 3. místě. Druhé místo se 17 trestnými body obsadili Valkenswaard United. A na první příčce se s 11 trestnými body umístili Madrin in Motion.

Vítězný tým Madrin in Motion spolu s manažerem týmu

 

Doprovodný program
Během jednotlivých dnů jsme mohli sledovat pětičlenou skupinu Horseman Team, kdy skokani bez koní překonávali stejně vysoké překážky jako koně při Prague Playoffs – až 160 centimetrů vysoký kolmý skok.
Dále jsme mohli vidět speciální představení od české cirkusové společnosti Cirk La Putyky, které bylo sestaveno speciálně pro tento mítink. Proběhla i jsme ukázka agility v podání mistrů naší republiky, stejně tak jako ukázka voltiže zprostředkovaná JK Voltiž Albertovec, kteří si přivezli sestavu, jež sklízela velký úspěch na olympijských hrách v Tryonu.
Napříč jezdeckými disciplínami se nám předvedli i vozatajci Jiří Nesvačil junior, Jaroslav Juráň a Josef Hrouda. Pony Team z jezdecké stáje Dvůr Hoffmeister nám předvedl parkurovou ukázku. Zajímavou ukázkou byla drezúra Evy Vavříkové s valachem Siracusa na živý zpěv v podání Kamily Nývltové. A naprostým hřebem doprovodného programu byla ukázka drezúry ve volnosti od Jean-François Pignona a jeho camargských koní.
Tohle prostě stálo za to vidět! Na obsáhlejší galerii se můžete těšit v samostatném článku.

Voltiž v podání JK Albertovec

 

Text a foto: Lenka Šilhová

Mohlo by Vás zajímat

Global Champions Prague Playoffs – galerie

Super cup – čtvrtfinále   Cena Czech Equestrian Teamu CSI5* Cena Czech Equestrian Teamu CSI2* …